مقالات

دلایل سرد نکردن یخچال فریزر

علت سرد نکردن یخچال فریزر

همانطور که قبلا به آن اشاره کرده ایم می دانید که یخچال ضروری ترین وسیله در لوازم خانگی امروزه است. مانند هر وسیله دیگر یخچال هم مشکلات خاص خود را دارد. با اطلاع کافی از این مشکلات می توانیم در هنگام بروز آن ها عکس العمل بهتر و بجا تری داشته باشیم. یکی از مشکلات شایع یخچال ها عدم خنک کنندگی کافی یا سرد نکردن یخچال است. اما در ابتدا باید بدانیم که آیا یخچال ما هم این مشکل را دارد یا خیر ؟ اما چگونه؟ آیا استاندارد درستی در این مورد وجود دارد؟

علت سرد نکردن یخچال چیست؟

دمای استاندارد یخچال فریزر چقدر است؟ طبق منابع علمی بهترین دمایی که برای میانگین سالانه یخچال در نظر گرفته شده بین ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد است که البته این دما برای زمستان و تابستان متفاوت است و بهتر است که در این فصول ۳ تا ۴ درجه اختلاف در نظر گرفت. دمای استاندارد برای فریزر بین -17 تا -20 درجه می باشد. توجه به این مورد اگر همچنان یخچال شما از خنک کنندگی یا سرد شدن ایراد دارد بهتر است که با ادامه این مقاله همراه باشید.

1- تنظیم نکردن یخچال در دمای صحیح

کمی پیش توضیح دادیم که مناسب ترین دما برای یخچال در فصول مختلف چه دمایی است. با توجه و مرور مجدد آن به سراغ یخچال خود رفته و دمای تنظیم شده برای آن را چک کنید. اگر یخچال شما قدیمی است باید ترموستات آن را تنظیم کنید و اگر هم یخچال جدیدی دارید تنظیمات دما در آن به صورت دیجیتال انجام می شود.

2- قرار دادن حجم بسیار زیادی از مواد غذایی در یخچال

زمانی که مواد غذایی بسیار زیاد را همراه با نایلون ها و بسته بندی های بزرگ در یخچال قرار می دهید باید به این نکته دقت داشته باشید که آیا این وسایل جلوی دریچه های تولید سرما در یخچال را نمی گیرند؟ حتی اگر مانع دریچه ها نباشند باعث می شوند که سرمای کمتری تولید شود و همان میزان کم هم با هر مرتبه باز کردن درب خارج شود و در نتیجه هیچ سرمایی باقی نماند. علاوه بر این مواد زیاد موجود باعث می شوند که سرما در صورت وجود در یخچال به خوبی گردش نکند و به همه مواد غذایی نرسد.

عواملی هم مانند فرسودگی و کارکرد زیاد یخچال و یا خراب شدن هست ک مانع خنک کنندگی یخچال میشود. از آنجا که وظیفه یخچال خنک کردن است، تمام قطعات به کار رفته در آن به صورت یک پارچه این وظیفه را به عهده دارند. بنابراین خراب شدن یک قطعه مانع از کارکرد درست یخچال میگردد.

در اینجا به تعدادی از مهمترین این عوامل اشاره میشود:

3- خرابی لاستیک درب

زمانی که درب یخچال را می بندید باید به خوبی بر روی هم چفت شود. اگر این اتفاق نیفتاد یعنی برای لاستیک قرار گیرنده در بین آن مشکلی به وجود آمده است. این مشکل می تواند شل شدن، پاره شده و یا کنده شدن لاستیک باشد که به راحتی با عوض کردن آن برطرف می شود. اما مشکل مهمی است چون باعث می شود که هوای خنک تولید شده در داخل یخچال به محیط خارج وارد شود و فضای داخلی را خنک نکند. این مورد جزو شایع ترین مشکلات است و بهتر است در صورت وقوع سریعا برای تعویض آن اقدام کنید. زیرا در آینده باعث مشکلات جدی تر مانند ایجاد برفک و بروز مشکلات دیگر در دستگاه می شود.

4- خراب بودن فن اواپراتور

تا به حال دقت کرده اید که زمانی که درب یخچال را باز می کنید موجی از هوای خنک به سمت شما پرتاب می شود؟ علت به وجود امدن این موج هوای خنک فن اوپراتور است. در واقع گردش هوای خنک در کل فضای یخچال توسط این فن کنترل و تنظیم می شود. و اگر مشکلی برای آن به وجود بیاید گردش هوای خنک قطع شده و در نتیجه هوای خنک به همه مواد غذایی نمی رسد.

5- مشکل در لوله های کندانسور و فن آن

کندانسور چیست؟ قسمتی از یخچال است که وظیفه آن خنک کردن گاز یخچال می باشد. گاز تولید شده بسیار خنک شده به مایع تبدیل می شود و در لوله ها جریان می یابد. هر گونه مشکل در این قسمت باعث می شود که مواد اولیه تولید جریان خنک یخچال به خوبی تولید نشود. فن کندانسور هم باعث می شود که این قسمت خنک باقی بماند و عملکرد بهتری داشته باشد. بروز مشکل در فن هم باعث اختلال در عملکرد می شود.

6- خرابی دمپر هوای یخچال

این قسمت در بین یخچال و فریزر قرار دارد. و وظیفه اصلی آن این است که هوای خنک را از فریزر به یخچال برساند. و هوای مطلوب و میانگینی را ایجاد کند. اگر دریچه موجود در این قسمت به خوبی کار نکند هوای خنک از فریزر به یخچال نمی رسد و در نتیجه فریزر بسیار سرد و  یخچال گرم می مانند.

7- مشکل در خازن یخچال

خازن باعث می شود تا کمپرسور کار کند و در اصل یخچال روشن شده و به شروع فعالیت بپردازد. عامل بسیار مهم و کاربردی است چرا که در ابتدا باید یخچال روشن شود تا جریان ایجاد هوای خنک آغاز شود.

8- یخ زدن اواپراتور

اینکه قسمت اواپراتور یخ بزند را احتمالا با برفک زدن یخچال بشناسید. زمانی که یخ زدن این قسمت اتفاق بیفتد، مسیر جریان هوا در یخچال مسدود می شود و روند کلی آن مختل خواهد شد. در یخچال های امروزی و جدید تر امکانات زیادی برای ضد برفک بودن در آن ها تعبیه شده است. اگر یخچال فریزر شما زیاد جدید نیست و برفک زد ناچاراً مجبور هستید تا مدت زمانی آن را از برق دربیاورید تا برفک موجود در آن آب شود. در سایت ما بانه بازارچه مقاله دیگری در مورد علت های برفک زدن یخچال وجود دارد. در آن مقاله به صورت خلاصه و مفید دلایل دخیل در برفک زدن را بررسی کرده ایم. برای اینکه از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید می توانید آن مقاله را هم مطالعه کنید.

علاوه بر مقالات متعدد و مفید می توانید جدید ترین محصولات از برند های محبوب دنیا را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از فروشگاه بانه بازارچه تهیه فرمائید. برای راهنمایی و اطلاعات بیشتر مشاورین ما به صورت 24 ساعته در دسترس شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *