مقالات

معنی حروف اختصاری تلویزیون 

معنی اعداد اختصاری رو تلویزیون

همه ما وقتی برای خرید یک دستگاه تلویزیون اقدام می کنیم متوجه شده ایم که هر دستگاه تلویزیون در کنار نام برند خود چند عدد و حرف انگلیسی هم دارد. اما آیا می دانید که کد هر تلویزیون به چه معنی است؟ یا زمانی که قصد خرید دارید و فروشنده کالا را طبق نام آن به شما به فروش می رساند، از کجا مطمئن می شوید که کالای درستی خریده اید؟ یا اینکه این مدل تلویزیون اصل است یا نه ؟ این شک و شبهه حتما شما را درگیر خواهد کرد و خیالتان راحت نخواهد شد مگر با اطمینانی که به صورت شخصی کسب کنید.

در این مقاله می خواهیم به شما اموزش دهیم تا به سادگی هر نوع تلویزیون را بر اساس مدل و کد تشخیص داده و شاسایی کنید. این موضوع اگر تا به حال برای شما پیش نیامده است، مطمئناً در آینده با آن روبه رو خواهید شد چون خرید تلویزیون از جمله ضروریات برای هر خانواده است.

نام و کد درج شده برای هر برند به صورت تخصصی ارائه می شود، به همین دلیل برای هر برند به صورت جداگانه به توضیح می پردازیم. بهتر است به دقت تمام توضیحات را مطالعه کنید چون این توضیحات در تشخیص تلویزیون اصل و تقلبی بسیار کمک کننده خواهد بود.

معنی مدل های تلویزیون ال جی


برند ال جی اولین برندی است که به توضیح آن می پردازیم. چون ال جی جزو برند های شناخته شده و محبوب در این زمینه است. خرید تلویزیون ال جی در کشور ما آمار بسیار بالایی دارد. ال جی از دیرباز فعالیت خود را در زمینه تولید محصولات صوتیو تصویری آغار کرده و کیفیت بالای این محصولات آن را زبانزد و محبوب ساخته است.

برند ال جی نشانه های خاص و منحصر به فردی در محصولات خود درج می نماید که تشخیص آنها را ساده می سازد. مثلا بر روی جعبه کارتن این محصولات نام و لوگوی مخصوص ال جی ثبت شده است که با دیدن آن می توان به به تقلبی بودن آن شک کرد. کد های درج شده در کنار نام هر محصول به این صورت است:

1-سایز تلویزیون :

در ابتدا عدد سایز تلویزیون درج می شود. اولین عدد سمت چپ همین عدد است که به صورت اینچ هم ذکر می شود.

2- نوع نمایشگر :

بعد از عدد سایز معمولا حروف درج می شود که اولین حرف نشان دهنده نوع نمایشگر به کار رفته در دستگاه است. برای تشخیص نوع نمایشگر :

اگر حرف درج شده حرف S بود : نمایشگر از نوع Super UHD Nanocell است. به همین ترتیب برای حروف دیگر :

حرف U : نشان دهنده نمایشگر UHD LED

حرف E : نشان دهنده نمایشگر OLED

حرف L : نشان دهنده نمایشگر LED

و حرف P : نشان دهده نمایشگر Plasma می باشد.

3- سال عرضه محصول

حرف بعدی که درج می شود نشان دهنده سال تولید این محصول در برند ال جی است.

حرف  N : تولید شده در سال 2020

حرف M : تولید شده در سال 2019

حرف K : تولید شده در سال 2018

حرف J : تولید شده در سال 2017

حرف H : تولید شده در سال 2016

حرف F,G = تولید شده در سال 2015

حرف B,C = تولید شده در سال 2014

حرف N,A = تولید شده در سال 2013

حرف W,M,S = تولید شده در سال 2012

و حرف V = تولید شده در سال 2011 می باشد.

4- سری ساخت :

این عدد نشان دهنده سری ای است که تلویزیون ال جی در ان تولید شده است. این عدد معمولا 4 رقمی است و عدد اول نشان دهنده شماره سری خاص آن مدل تلویزیون می باشد.

5- کشور ساخت :

در این قسمت یک حرف آورده می شود که نشان می دهد آن مدل تلویزیون ال جی در کدام کشور تولید شده است. این کد کشور مبدا ارائه کننده را مشخص خواهد کرد. این حروف به این صورت است:

حرف P = نشان دهنده اروپا و دیگر کشور ها

حرف W = نشان دهنده کره جنوبی

حرف S = نشان دهنده بریتانیا و سنگاپور

و حرف A = نشان دهنده ایالات متحده آمریکا است.

6- تیونر و طراحی :

دو حرف باقی مانده نشان دهنده نوع تیونر و طراحی آن مدل است.

تشخیص مدل تلویزیون سامسونگ


سامسونگ هم از دیگر برند های محبوب و پر طرفدار در کشور ما است. به گونه ای که نمی توان خانواده ای را یافت که تا به حال از یکی از محصولات این برند استفاده نکرده باشد. به همین دلیل توصیه آنها مطمئناً خرید تلویزیون سامسونگ خواهد بود چون بر کیفیت محصولات این برند به خوبی واقف هستند. مانند برند ال جی و دیگر برند ها به بررسی حروف درج شده در نام تلویزیون های تولید شده سامسونگ می پردازیم :

1-سایز تلویزیون :

دو عدد اول نشان دهنده سایز صفحه نمایش تلویزیون به اینچ است.

2- سال ساخت :

سال ساخت با استفاده ار یک حرف نمایش داده می شود که به این صورت است :

حروف T : سال تولید 2020

حروف R : سال تولید 2019

حروف N : سال تولید 2018

حروف M : سال تولید 2017

حروف K : سال تولید 2016

حروف J : سال تولید 2015

و حرف H = سال تولید 2014 را نمایش خواهد داد.

3- نوع نمایشگر :

حرف بعدی که پس از سال تولید محصول درج شده است نوع نمایشگر تلویزیون را نمایش خواهد داد. اگر حروف S و U وجود داشت یعنی این تلویزیون از قابلیت نمایش 4K پشتیبانی خواهد کرد.

4- سری ساخت:

مابقی اعداد موجود در نام نشان دهنده سری ساخته شده آن مدل تلویزیون سامسونگ هستند.

چطور مدل تلویزیون سامسونگ را در داخل آن بیابیم؟


تصور کنید که نام انگلیسی همراه با حروف بر روی برچسب و کارتن تلویزیون شما درج نشده بود، برای دستیابی به این نام در داخل تلویزیون از این راه استفاده کنید:

تلویزیون را روشن کرده و وارد قسمت تنظیمات شوید. به منوی Support و سپس به قسمت Contact Samsung بروید. در این قسمت می توانید نام تلویزیون خود را بیابید. حتی اگر نام بر کارتن و برچسب درج شده است بهتر است که یک بار از این روش آنها را با هم تطبیق دهید.

تشخیص مدل تلویزیون سونی


سونی برندی خاص و شیک در تولید محصولات لوازم صوتی و تصویری است. هزینه نسبتا بالایی دارد اما کیفیت محصولات آن بسیار بالا بوده  و دوام بالایی هم خواهند داشت. برند سونی فقط توسط طرفداران خاص آن که در جریان کیفیت آن می باشند خریداری می شود و خرید تلویزیون سونی شاید در نگاه اول انتخاب شما نباشد. اما کافیست یک بار امتحان کرده و تا اخر عمر طرفدار پر و پا قرص این برند شوید. به توضیح تشخیص مدل این نوع تلویزیون می پردازیم :

1-تطابق با استاندارد ها و منطقه تولید شده

در ابتدای نام انگلیسی درج شده در این مدل تلویزیون یا XBR و یا KD را مشاهده خواهید کرد. KD نشان دهنده این است که این محصول منطبق بر استاندارد های جهانی و XBR نشان دهنده منطبق بودن آن بر استاندارد های اروپایی است.

2- سایز تلویزیون :

دو عدد موجود بعد از حروف منطقه نشان دهنده سایز صفحه نمایش تلویزیون به اینچ است.

3- کیفیت تصاویر:

کیفیت تصویر با یک حرف نشان داده می شود. که معنی آنها به این صورت است:

حرف R : این حرف نشان دهنده این است که این مدل تلویزیون ساده و با کیفیت HD و یا نهایتاً FHD است. این نوع تلویزیون معمولا در سایز های بالای 42 اینچ ساخته می شود.

حرف W : این حرف نشان دهنده تلویزیون های رده بالای سونی است. تلویزیون های تولید شده با این حرف ارزش بسیار بالایی دارند و کیفیت تصویر در آنها HD و یا FULL HD است.

حرف X/S : این حرف برای تلویزیون های با کیفیت نمایش 4K استفاده می شود. این نوع محصولات قیمت مناسبی داشته و در کنار آن هم رده بالا و با کیفیت هستند. می توان به جرات گفت که پر فروش ترین نوع تلویزیون های سونی، دستگاه هایی با این حرف تولید شده می باشند.

حرف Z : این حرف برای هر نوع محصولی قرار داده نمی شود. تلویزیون های تولید شده با این حرف به صورت سفارشی و با تعداد کم به صورت خاص ساخته خواهند شد.

4- سری تلویزیون :

این عدد از 3 تا 9 به صورت متفاوت درج می شود. سری 9 بالا رده ترین نوع تلویزیون است. سری 7 و 8 میان رده و مابقی پایین رده هستند.

5- مدل تلویزیون :

این عدد برای نشان دادن مدل تلویزیون درج می شود. هر چه عدد بالاتری باشد مدل بالاتری را شامل خواهد شد.

6- منطقه هدف و تیونر :

آخرین اعدادی که در نام دستگاه تلویزیون سونی درج می شود نشان دهنده تیونر و منطقه ای است که آن را سفارش داده است.

7- سال تولید :

آخرین حرف درج شده نشان دهنده سال تولید این محصول به صورت زیر می باشد :

حرف آخر H : سال 2020

حرف آخر G = مدل 2019

حرف آخر F = مدل 2018

حرف آخر E = مدل 2017

حرف آخر D = مدل 2016

حرف آخر C = مدل 2015

و حرف آخر B = مدل 2014 می باشد.

نکته پایانی :

در این مقاله سعی شد که مهم ترین و محبوب ترین مدل های تلویزیون از جمله سونی، سامسونگ و ال جی را برای شما به خوبی توضیح دهیم تا هم شناخت کافی برای دانستن مدل محصول مورد نظر خود داشته باشید و هم اطلاعات شخصی خود در این زمینه را بالا ببرید. دانستن این اطلاعات کمک می کند که حتی در حین خرید هم بتوانید مناسب ترین محصول مطابق با خواسته و نیاز خود را تهیه کنید.

برای اطمینان از خرید می توانید به سایت ما بانه بازارچه سر زده و محصولات اورجینال را با کیفیت بالا تهیه کنید. تنها با چند کلیک می توانید محصول مورد نظر خود را انتخاب و در کمترین زمان تحویل بگیرید. هم چنین می توانید نظرات، انتقاد و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. مشاورین ما به صورت 24 ساعته آماده راهنمایی و پاسخگویی به مشکلات شما عزیزان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *